For Questions, Inquiries, Click Here
Facebook - Follow us - Call us - Hire Us - info@Ncsarena.com

For Any Enquiry, Call/Text On +2348035262318


Ad:- GAIN Admission into 200 Level In Any University / No JAMB & Post UTME. Apply Now Via IJMB, Call 07063823924


The Management of Ignatius Ajuru University of Education has released the 1st batch list of candidates admitted into its basic or Pre-degree programme for 2016/2017 session.

See Full List Below:
IGNATIUS AJURU UNIVERSITY OF EDUCATION SHORTLISTED CANDIDATES FOR ADMISSION  INTO BASIC STUDIES PROGRAMME FOR 2016-2017 ACADEMIC SESSION 

DEPARTMENT : ACCOUNTING
S/No. Name
1 ATOGI ABINAMI GOODDAY
2 EDUMASAM IMAONYANI A.
3 OGUGO BARAK EBENEZER
4 UGO CHIKA DESTINY
DEPARTMENT : MANAGEMENT
S/No. Name
1 ACHIONYE ESTHER AMARACHI
2 STEPHEN ILOLOGAIN ADIENBO
3 BARIDI BEABARI
4 OKORO OLUCHI
5 PRINCE JOHN EDOM
6 BRIGHT PROGRESS
7 IKE ESTHER NKIRUKA
8 ALERA CHIOMA G.
9 AKPARA PRAISE IHEOMACHI
10 DAMIETE MINA SUCCESS
DEPARTMENT : MARKETING
S/No. Name
1 DIKIBO SAMUEL D. TAMUNOKONBIA
2 OKPARA PRECIOUS UCHECHI
3 OBORAKORE SUCCESS OGHENERUVWESE
DEPARTMENT : SECRETARIAL STUDIES
S/No. Name
1 ELENWO REMINISCENCE C.
2 BELLO ODUAKI NAOMI
DEPARTMENT : GUIDANCE AND COUNSELLING
S/No. Name
1 MARCUS BLESSING
2 NJOKU CATHERINE CHIOMA
3 KIRI SANDRA TOMONIDIEKUMA-SUNNY
DEPARTMENT : PRIMARY EDUCATION
S/No. Name
1 ASONWA CHIOMA MARTHA

DEPARTMENT : ENGLISH
S/No. Name
1 ALERUCHI IZEOMA DESTINY
2 KPORKPOR BARIEENEE NWIGBARA
3 MIEDIAKUMO EBIENE
4 BAARIKWA PRINCE JENNIFER
5 ALLEN CONFIDENCE ADA
6 DANIEL FAITH WAMENE
7 WOMOM WISDOM MICHAEL
8 EZEOKOLI NGOZI ANGELICA
9 UK-NSITEM PRINCESS CHINOYERUM
10 NNODIM PRINCESS CHINYERE
11 OTUKWUDE CHIOMA MITCHELLE
12 WONODI ONYINYECHI
13 EMUGHEDI DIVINE MAJOR
14 JOSEPH BRIGHT SUNDAY
15 HARRISON SOYE
16 OWOBORODE JUMOKE DOLAPO
DEPARTMENT : FINE AND APPLIED ARTS
S/No. Name
1 AMOS JONAH CHINEDU
DEPARTMENT : FRENCH
S/No. Name
1 UKUTA FRANCIS TOBIN
DEPARTMENT : HISTORY AND DIPLOMATIC STUDIES
S/No. Name
1 ATANAFE MICHELLE EKEMENA
DEPARTMENT : RELIGIOUS AND CULTURAL STUDIES
S/No. Name
1 NWIBIABU LEELEE BETTY
2 UNE GOODLUCK RICHARD
DEPARTMENT : BIOLOGY
S/No. Name
1 ORDU ELIZABETH CHINDO CHIOMA
2 OGBOWU EMMANUEL NNAM
3 CHIWEM GOODLUCK
4 NWORGU PRINCESS CHINYERE
5 NDII KABARI MOSES
6 ANAMAKIRI MIRIAN
DEPARTMENT : CHEMISTRY
S/No. Name
1 EDUGHOM OBOPHONU EZE
2 OKWARA UCHECHI SANDRA
DEPARTMENT : COMPUTER SCIENCE
S/No. Name
1 BRAIDE JOSHUA OMIETE JAMES
FACULTY OF HUMANITIES
FACULTY OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES
2 HENRY BENJAMINE O.
3 JACOB BERNARD UFOT
DEPARTMENT : MATHEMATICS
S/No. Name
1 SOLOMON OPAKIRITE
DEPARTMENT : HUMAN KINETICS, HEALTH & SAFETY EDUCATION
S/No. Name
1 EBITE JOY UKAMAKA
DEPARTMENT : ECONOMICS
S/No. Name
1 IBIWARIDABO REUBEN GEORGE
2 VINCENT DUMNOGHO
3 WARIBOKO HEALTHY SATTY
4 ENYIOHA OGECHI PEACE
5 ADEBOYE SEGUN
6 ASIRI GIFT ONYINYECHI
7 AGBO JOY
DEPARTMENT : GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES
S/No. Name
1 ALALIBO SOSEPIRIBO PROMISE
DEPARTMENT : SOCIAL STUDIES
S/No. Name
1 DEEKOR BARI-GORDUM NWII-EEKPUGI
2 CHUKWURAH NNABUIFE NATHANIEL
3 FRIDAY FRANCA
4 FIRIMA ABIGAIL G.
DEPARTMENT : POLITICAL SCIENCE
S/No. Name
1 EJUH VICTORY
2 AMADI JOHN JOE
3 ASAH NEN-NIIBARINI JUSTICE
4 AWAH GABRIEL MARTINS
5 OFFIA OKECHUKWU UKPAI
6 SURVEYOR GODGIFT MOSES
7 ALOZIE JOHN OBINNA
DEPARTMENT : AGRIC
S/No. Name
1 AUGUSTINE DONATUS
2 SAMUEL EMMANUEL
3 UDEH PROMISE NWENENDAH
4 OKAGBUO FAITH CHISALE
DEPARTMENT : HOME ECONOMICS AND HOTEL MANAGEMENT
S/No. Name
1 BARIFULBEL FAVOUR FUSTINA
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES
FACULTY OF VOCATIONAL AND TECHNICAL EDUCATION
SHARE THIS

0 Comments:

Post a Comment

We love comments, feel free to comment below and we will assist you in which ever way we can. Thanks

 
School News, Admissions Updates, And Scholarships © 2017. All Rights Reserved. Powered by Blogger
Top